۵ نکته ای که باید درباره اسکولیوز بدانید

اسکولیوز بیماری است که موجب انحراف ستون فقرات به طرفین می‌شود. زاویه انحنای ستون فقرات می‌تواند بزرگ یا کوچک باشد اما اگر زاویه ۱۰ درجه یا بزرگتر باشد، فرد مبتلا به اسکولیوز است .شایعترین نوع آن، اسکولیوزایدیوپاتیک است که علت آن ناشناخته است. ایدیوپاتیک اصطلاحی پزشکی برای نامیدن بیماری هایی است که علل ناشناخته‌ای دارند. در اینجا ۵ مورد برای شناخت و درمان اسکولیوز ایدوپاتیک وجود دارد.

۱ – اسکولیوز معمولا در نوجوانی آغاز می شود

بیش از ۸۰٪ موارد اسکولیوز ایدیوپاتیک در نوجوانی ایجاد می شود.  دلیل این موضوع به طور کامل درک نشده است، اما سرعت رشد سریع بدن در این دوره به طور معمول مشکوک به نقش داشتن در این مورد است. به طور مشابه، هنگامی که نوجوانی به سن بلوغ رسیدن می رسد، منحنی اسکولیوز کمتر از ۴۰ درجه است که بعید است که پیشرفت کند. به همین دلیل یک عامل کلیدی دردرمان اسکولیوز این است که زود تشخیص داده شود و اگر نیاز است از رسیدن زاویه انحنای ستون فقرات به  ۴۰ درجه و بیشتر تا هنگام  بلوغ اسکلتی جلوگیری شود.

۲. اسکولیوز می تواند به آسانی از دید مخفی باشد

اسکولیوز به خصوص در ابتدا ممکن است علامت یا علائم قابل توجهی نداشته باشد.در فردی با منحنی ۱۰ و یا حتی ۲۰ درجه احتمالا قابل تشخیص نیست. زمانی که منحنی اسکولیوز پیشرفت می کند، احتمال دارد که در طول یک بررسی منظم توسط یک متخصص اطفال در مدرسه مشاهده شود. در بعضی موارد، والدین یا دوستان فرد ممکن است متوجه شوند که کودک در قسمت پشت خود  دارای یک انحنای غیر طبیعی در ستون فقرات  است مانند زمانی که در اتاق تعویض لباس حمام و یا دررختکن پشت خود را در معرض دید قرار می دهد. 

۳. درمان فعال معمولا مورد نیاز نیست

اگرچه برای این که فرد را مبتلا به اسکولیوز بدانیم زاویه انحراف ستون فقرات او باید حداقل ۱۰ درجه باشد، اما اکثر این منحنی ها به اندازه کافی پیشرفت نمی کنند تا برای فرد ایجاد مشکل کنند و یا نیاز به درمان داشته باشند. برای اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به اسکولیوز ایدیوپاتیک، ارزیابی پزشکان هر ۴ تا ۶ ماه تا زمان بلوغ اسکلت برای مدیریت بیماری کافی است. تا زمانی که منحنی به ۲۵ درجه و یا ۳۰ درجه نرسد ویا در ۶ ماه بیش از ۵ درجه پیشرفت نکند، خطرجدی در نظر گرفته نمی شود.

۴.استفاده از بریس های قابل تنظیم می تواند مانع پیشرفت منحنی شود

اگر منحنی اسکولیوز حداقل ۲۵ درجه رسیده باشد و تا رسیدن به رشد کامل  اسکلتی  زمان زیادی باقی مانده باشد، استفاده از بریس توصیه می شود. در حال حاضر، تسمه های سفت و سخت تنها درمان غیر جراحی هستند که ثابت کرده اند که پیشرفت اسکولیوز را تسکین می دهد و امکان بررسی گزینه جراحی را کاهش می دهد.  در حالی که برخی مطالعات نشان داده اند که برخی از انواع ورزش ممکن است پیشرفت منحنی را کاهش یا کند نماید، با این حال شواهد ضعیف هستند و تحقیقات بیشتری لازم است.

۵. جراحی درمان آخر است

در موارد نادری که اسکولیوز ایدیوپاتیک همچنان به پیشرفت ۴۵ درجه یا ۵۰ درجه پیش برود، و استفاده از بریس ها دیگر جواب ندهد، جراحی ممکن است لازم شود. جراحی فیوژن ستون فقرات شایع ترین نوع جراحی برای اصلاح اسکولیوز است(در این نوع از عمل جراحی ممکن است دو و یا چند مهره به هم متصل شوند. هدف از این عمل جراحی از بین بردن درد، ناپایداری و یا دیگر علائم بیماری به وسیله از بین بردن حرکت بین مهره ها است). در حالی که نتایج این عمل جراحی خوب است و روش نسبتا بی خطر است، اما هنوز این یک جراحی بزرگ است.

جراحی اسکولیوز ممکن است یک دوره بهبودی طولانی داشته باشد که می تواند ۶ تا ۱۲ ماه طول بکشد، همچنین  ابتلا به عفونت، خونریزی بیش از حد و سایر عوارض خطرات ناشی از این جراحی می باشد. اگر منحنی اسکولیوزبه ۴۵ درجه یا ۵۰ درجه برسد، خطرات ناشی ازجراحی نسبت به مزایای آن قابل چشم پوشی است 

در حالی که اکثر موارد اسکولیوز خفیف باقی می مانند، خبر خوشحال کننده این است که بدانید که گزینه های درمان امروز در جراحی و جراحی بهتر از چند دهه قبل است. و به یاد داشته باشید، ورزش به طور کلی هنوز هم ایده خوب برای بهبود قدرت پشت، انعطاف پذیری و وضعیت است.

شبکه های اجتماعی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.