داشتن کمردرد و مشکلات تنفسی می تواند به هم مربوط باشد، به ویژه اگر شما در مورد علت آن مطمئن نباشید.در اینجا ما به برخی از دلایلی اشاره می کنیم که چرا بعضی مواقع تنگی نفس و کمردرد با هم روی می دهد وچه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم.

کشیدگی عضلات بین دنده ای

پارگی عضلانی بین بطنیعضلات بین دنده ایی بین دنده ها قرار دارند که باعث اتصال دنده ها به یکدیگر می شوند. این عضلات در هنگام تنفس در انقباض و انبساط قفسه سینه نقش مهمی ایفا می کنند. اگر یکی یا بیشتر از این عضلات در پشت کشیده شود علائم آن می توانند از حساسیت یا سفتی ملایم به شدید  و یک درد درناک در پشت باشد تنفس ممکن است دشوارتر شود چون درد در هنگام انقباض و انبساط قفسه سینه بدتر می شود.

عضلات بین دنده ای به روش های گوناگون می توانند کشیده شوند:

  • فشار و یا کشش بیش از حد:  انجام  بیش از حد فعالیت هایی که از عضلات بین دنده ای  استفاده می کنند مانند قایقرانی، می تواند سبب شود یک عضله بیش از حد کشیده شده و دچار پارگی های ریزی گردد.

  • تروما مستقیم: یک برخورد یا سقوط که به طور مستقیم دنده ها و عضلات متصل به آن را تحت تاثیر قرار می دهد می تواند به یک یا چند عضله بین دنده ای  آسیب برساند.

بهبودی کامل کشیدگی عضلات بین دنده ای می تواند از چند روز تا ۶ تا ۸ هفته به طول بکشد. برای کمک به درمان درد اولیه که ممکن است شدید باشد برخی از افراد از یخ، کیسه های آب گرم و داروهای ضد درد استفاده می کنند . همچنین توصیه می شود که فعالیت ها را برای چند روز تغییر یا کاهش دهید تا  از آسیب بیشتر جلوگیری شود. اگر درد شدید باشد، پس از ارزیابی توسط یک پزشک ممکن است به تجویز دارو نیاز باشد.
کیفوز شدید
یک ستون فقرات  سالم در  قفسه سینه (قسمت بالای  کمر ) یک قوس کم به سمت جلو دارد که انحنای کیفوز و یا کیفوز نامیده می شود. با این حال اگر  قوس ستون فقرات  سینه ای حداقل ۵۰ درجه باشد، آن را کیفوز شدید ویا در اصطلاح کیفوز می نامند.
اگر بیمار هنوز در حال رشد باشد کفیوز به طور معمول با استفاده از بریس تحت درمان قرار می گیرد تا از پیشرفت آن به سمت ایجاد مشکل در تنفس ، راه رفتن  و سایر قابلیت های اساسی جلوگیری شود. همچنین ممکن است تمرین های ویژه ای برای بهبود وضع بدن برای جلوگیری از ضعف کیفوز توصیه شود. اگر کیفوز به حدی پیشرفت کند که سبب ایجاد مشکل در تنفس گردد  ممکن است به جراحی نیاز باشد.

 

سایر علل احتمالی

برخی از علل دیگر مشکلات تنفسی  ناشی از درد کمر عبارتند از:

  • شکستگی یا جابجایی دنده: هنگامی که یک دنده جابحا می شود و یا شکسته می شود درد می تواند بسار شدید و یا دردناک باشد، به خصوص هنگامی  تنفس و یا نفس عمیق. گاهی اوقات یک جابجایی یا شکستگی دنده می تواند با یک کشش عضلانی بین دنده ای همراه باشد که می تواند سبب درد  هنگام تنفس شود.

  • اسکولیوز شدید:  به انحراف جانبی و غیر طبیعی  و چرخش ستون فقرات اسکولیوز نامیده می گویند .اسکولیوز در موارد نادر می تواند به اندازه ای شدید باشد که بر روی تنفس اثر بگذارد. گاهی اوقات  اسکولیوز و کفیوز دبا هم ظاهر می شوند.

  • واکنش آلرژیک:  بعضی از افراد ممکن است در معرض خطر ابتلا به واکنش های آلرژیک به بعضی از داروها برای درد کمر باشند مانند استفاده از داروهای شل کننده عضلات. سخت شدن تنفس، تنگی قفسه سینه، تورم در گلو ( دستها یا پاها) و یا کهیر از نشانه ها و علایم واکنش های آلرژیک به درمان درد کمر است. 
    سایر علل احتمالی درد پشت و مشکلات تنفسی که کاملا جدی هستند می تواند شامل آلودگی و یا لخته شدن خون باشد.

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم
هرگونه بی نظمی در تنفس و یا مشکلات تنفسی باید توسط یک متخصص ارزیابی شود. علاوه بر این  شما به مر اقبت های پزشکی نیاز دارید اگر درد پشت شما در چند هفته خوب نشد و یا دیگر نشانه های ناراحت کننده مانند درد در قفسه سینه ، سوزن سوزن شدن، بی حسی و یا ضعف مشاهده کردید.