فعالیت بدنی در اوایل زندگی از ایجاد پولیپ های روده بزرگ در سالمندی جلوگیری می کند

یک مطالعه جدید نشان می دهد که انجام  ورزش مادام العمر، خطر ابتلا به پولیپهای آدنوماتوز(نوعی پولیپ که اگر ئدرمان نشود منجر به سرطان می شود) را که عامل شناخته شده سرطان روده بزرگ هستند کاهش می دهد. تحقیقات جدید حاکی از آن است که ورزش در اوایل زندگی ممکن است منجر به سلامتی روده در دوران سالمندی شود.

برای متخصص گوارش غیر معمول نیست که یک یا چند پولیپ آدنوماتوز را در طول کلونوسکوپی معمول کشف کند. (کولونوسکوپی معاینه و بررسی روده و کولون و انجام اقدامات تشخیصی و درمانی با دستگاه کولونوسکوپ است). در حالی که این پولیپها سرطانی نیستند پزشکان آنها را پیشروهای سرطان می دانند. اگرچه حدود نیمی از افراد در سن ۶۰ سال و بالاتر از آن ، فقط ۶٪ از پولیپ آن ها سرطانی می شود و با جراحی می توان از آن  جلوگیری می کند.
با این وجود، بیشتر سرطان های روده بزرگ و رکتوم با پولیپ شروع می شوند، بنابراین حضور آنها می تواند نگران کننده باشد. با این حال ممکن است راه هایی برای جلوگیری از پولیپ های روده بزرگ وجود داشته باشد. مطالعه جدیدی که اخیراً در مجله بریتانیایی سرطان ارائه شده نشان می دهد که ارتباط معنی داری بین مدت زمان ورزش و کاهش ریسک خطرات پولیپ وجود دارد.
لئوناردو رزنده یکی ازنویسندگان این مطالعه می گوید: “ارتباط بین فعالیت بدنی، آدنومها و سرطان کولورکتال به خوبی قابل فهم است ، اما این اولین مطالعه برای نشان دادن اثرات تجمعی فعالیت بدنی است که در دوره نوجوانی بر بروز کولورکتال انجام می شود. “

ارتباط بین ورزش و آدنوم

این تحقیق توسط محققان دانشکده پزشکی دانشگاه سائوپائولو در برزیل انجام شده است که افرادی ازکالج دانشگاه هاروارد در کمبریج و سایر مراکز پزشکی در شمال شرقی ایالات متحده همکاری داشتند. نتیجه گیری نویسندگان به تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده از ۲۸،۲۵۰ پرستار آمریکایی که در مطالعه بهداشت پرستاران II شرکت کرده اند  تکیه دارد. پرستاران از اواخر دهه ۱۹۸۰ و ادامه تا سال ۲۰۱۱ ، اطلاعات خود را در مورد سلامتی خود ارائه می دادند و درمورد هرگونه بیماری و عادت مانند استعمال دخانیات و همچنین استفاده از هورمون آنها ، بارداری ها و وضعیت یائسگی توضیح می دادند.

آنچه باید در مورد پلی پکتومی بدانید

به گفته رزنده: “آنها به سؤالات مربوط به زمان و روش رفت و آمد در خانه و مدرسه و فعالیت بدنی متوسط ​​مانند پیاده روی و همچنین ورزش شدیدتر مانند کلاسهای بدنسازی ، شنا و سایر ورزشها پاسخ دادند. این امر ما را قادر می سازد تا سطح فعالیت بدنی در دوران نوجوانی را تخمین بزنیم. “

با پایان یافتن نظرسنجی در سال ۲۰۱۱ ، پرستاران همچنین به سؤالات مربوط به سبک زندگی پاسخ می دادند که به محققان اجازه می داد تا اطلاعاتی را در مورد میزان فعال یا عدم فعالیت آنها در بزرگسالان جمع آوری کنند.

آنچه مطالعه نشان داد

مطالعه بهداشت و درمان پرستاران II به کلیه شرکت کنندگان نیاز داشت حداقل یک سیگموئیدوسکوپی یا کولونوسکوپی را انجام دهند تا محققان بتوانند پولیپ های آدنوماتوز پیگیری کنند. نویسندگان این مطالعه پس از تنظیم سایر عوامل خطر سرطان مانند استعمال دخانیات ، رژیم غذایی ضعیف ، الکل و سابقه خانوادگی ، توانستند چندین ارتباط واضح را مشاهده کنند:

 • افرادی که در سنین ۱۲ تا ۲۲ سال فعال بوده اند ، ۷٪ کمتر در مقایسه با افرادی که روزانه کمتر از ۶۰ دقیقه ورزش متوسط ​​انجام داده اند ، دچار پولیپ آدنوماس شدند.
  برای شرکت کنندگانی که فقط در بزرگسالی فعال بودند – بین سنین ۲۳ تا ۶۴ سال – ۹٪ کاهش خطر وجود داشت.
  افرادی که هم در جوانی و هم در بزرگسالی فعال بودند ، احتمال ابتلا به هرگونه پولیپ آدنوماتوز را تا ۲۴٪ کاهش دادند.
  رزنده می گوید: “این کاهش در هر مورد مشابه است و می گوید: “با ادامه زندگی ،اثر تجمعی فعالیت بدنی وجود دارد.”
  چه در دوران بزرگسالی باشد و چه در بزرگسالی، هر چه فعالیت بدنی بیشتر شود ، خطر ابتلا به آدنوما در بزرگسالی کمتر می شود.”
   لئوناردو رزنده در انتها می گوید: محققان همچنین در مورد پیشرفت پولیپ های بزرگتر و پیشرفته به نتایج  غافلگیر کننده ای دست یافتند: فعال بودن در دوره نوجوانی و بزرگسالی ۳۹٪  بروز این پولیپ ها را کاهش می دهد.
  جلوگیری از سرطان در آینده

سرطان کولورکتال یکی از شایعترین انواع سرطان است که تخمین زده می شود ۱۴۵۶۰۰ نفر فقط در آمریکا در سال ۲۰۱۹ دچار این سرطان شوند. افراد بالای ۵۰ سال به طور معمول بیشتر در معرض ابتلا به این سرطان هستند ، اما اکنون بیشتر در افراد جوان ظاهر می شود.

محققین این تحقیق می گویند که:”ما نمی دانیم که دلیل این امر به این دلیل است که افراد بیشتری تشخیص داده می شوند یا تحت کولونوسکوپی قرار می گیرند یا اینکه آیا قرار گرفتن در معرض ابتلا به عوامل خطر مانند شیوه زندگی بی تحرک، ممکن است منجر به بروز زودرس آدنوم کولورکتال و سرطان شود.”

 

شبکه های اجتماعی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.